Gorące Pytania Kuriera Szczecińskiego


Stosunki polsko-litewskie
Odpowiada Wiesław Wierzchoś, konsul honorowy Litwy w Szczecinie

– Co oznacza wizyta premiera Litwy Algirdasa Butkevicziusa w Polsce i planowana rewizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego?
– Na pewno pozwoli na usunięcie niedomówień i znalezienie kompromisu, na przykład dotyczącego dwujęzycznych tablic i pisowni polskich nazwisk na Litwie, a także ścisłej współpracy gospodarczej i politycznej, chociażby z tytułu objęcia przez Republikę Litewską prezydencji w Unii Europejskiej od 1 lipca 2013 roku.

– Czystosunki polsko-litewskie zmienią się po tym, jak do koalicji rządzącej na Litwie weszła mniejszość polska?
– 6 i 7 lutego była w Warszawie wizyta ministra spraw zagranicznych Litwy Linasa Linkevicziusa. 12 lutego będzie wizyta premiera Litwy, a następnie, 16 lutego, wizyta Prezydenta Polski na zaproszenie pani prezydent Dalii Gribauskaite z okazji Dnia Niepodległości Litwy. Na intensyfikację spotkań najważniejszych osób w państwie nie miała wpływu mniejszość polska, ale mogła być pomocna.

– Jak konsul ocenia kontakty Pomorza Zachodniego z Litwą? 
– Od 2006 roku, kiedy zostałem konsulem honorowym Republiki Litewskiej, relacje polsko-litewskie w regionie zachodniopomorskim oceniam bardzo wysoko. Informacje na temat naszej pracy można znaleźć na stronie internetowej – Konsulat Litwy Szczecin. Za nami wiele spotkań. A planowane są już kolejne. 3 i 4 marca będzie w Szczecinie i Myśliborzu pani ambasador Loreta Zakareviciene. Spotka się między innymi z metropolitą abp. Andrzejem Dzięgą oraz wojewodą zachodniopomorskim Marcinem Zydorowiczem. Wizyta ma związek z lipcowymi obchodami 80-lecia śmierci bohaterskich lotników Dariusa i Girenasa.

– Dla Litwinów są to jedne z ważniejszych postaci w historii ich kraju. Lotnicy ci wystartowali z Nowego Jorku w 1933roku i przelecieli Atlantyk. Trasę do Kowna przerwał im tragiczny wypadek pod Myśliborzem po 37 godzinach lotu. 
– Przyjazd ambasador Republiki Litewskiej związany jest z obchodami Dnia Niepodległości Litwy organizowanymi przez mniejszość litewską w regionie zachodniopomorskim. Liczymy też, że 14 lipca podczas uroczystości 80-lecia zobaczymy w Szczecinie i Pszczelniku prezydent Litwy Dalię Gribauskaite i Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego. Zaplanowaliśmy również spotkanie pani ambasador z Pawłem Szynkarukiem, dyrektorem naczelnym Polskiej Żeglugi Morskiej, żeby osobiście podziękować za podpisanie umowy dotyczącej praktyk zawodowych pomiędzy Unity Line a Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Dariusa i Girenasa z Myśliborza oraz tamtejszym starostą Arkadiuszem Mazepą i burmistrzem Arkadiuszem Janowiczem.

–Dziękuję za rozmowę. 
Rozmawiała Magdalena SZCZEPKOWSKA

Źródło: Kurier Szczeciński 12.02.2013r.