Z okazji 78. rocznicy śmierci litewskich lotników, w Katedrze Archidiecezjalnej pw. Św. Jakuba w Szczecinie oraz w Pszczelniku k. Myśliborza odbyły się uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie.
W spotkaniach tych uczestniczyli przedstawiciele władz litewskich, polskich, województwa zachodniopomorskiego, powiatu i gminy Myślibórz. Obecne były także delegacje sił powietrzych z Litwy, z rejonu Kowna, Sejn, członkowie szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Litwinów w Polsce oraz mieszkańcy regionu. Wśród gości obecny był m.in.: Egidijus Meilunas, wiceminister spraw zagranicznych Litwy i Loreta Zakareviclene, ambasador RL w Polsce. W uroczystości uczestniczył także Arkadiusz Mazepa, starosta myśliborski oraz Arkadiusz Janowicz, burmistrz Myśliborza.
Przy pomniku odprawiono msza św. polową. Poświęcono także nową pamiątkową kapliczkę. Były okolicznościowe wystąpienia, w czasie których przypomniano bohaterski wyczyn litewskich lotników - Stepasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy lecąc samolotem z Nowego Jorku do Kowna pokonali Atlantyk.
Były też chwile ciszy i zadumy. Mówiono o przyjaźni i bohaterstwie.
Już na wstępie Arkadiusz Janowicz, burmistrz Myśliborza zaznaczył, że nie jest to miejsce śmierci, ale zwycięstwa w imię odwiecznego prawa i dążenia człowieka do wolności. Przez tragedię tego bohaterskiego lotu połączyły się współczesne losy mieszkańców Ziemi Myśliborskiej z losem narodu litewskiego.
- Chcemy wykorzystać tę więź do budowania lepszej, wspólnej przyszłości. Nasza obecność w Unii Europejskiej daje ku temu jeszcze większe możliwości - podkreślił burmistrz Myśliborza.
Z kolei wiceminister sparaw zagranicznych Litwy wspomniał o obchodach Dnia Jedności Litwinów na Świecie. Dziękował zebranym za pamięć o bohaterach, narodzie litewskim oraz pielęgnowaniu tego miesca. Mówił o wolności i niepodległości oraz jedności Polaków i Litwinów. Przypomniał też o katastrofie smoleńskiej. Natomiast przedstawiciel litewskich mediów poinformował zebranych o planach budowy w Myśliborzu Domu Litewskiego.
Ponadto Leszek Bończyk, działacz kultury z Gorzowa został uhonorowany specjalnym odnaczeniem za trud włożony w rozwój stosunków polsko-litewskich. Następnie delegacje władz polskich i litewskich, samorządowych regionu i innych organizacji złożyły wieńce i wiązanki kwiatów u stóp pomnika. W dalszej części spotkania grupa młodzieży przedstawiła specjalny występ artystyczny.
T. Szymański