GRUPA młodzieży z Polski i Litwy odebrała w sobotę certyfikaty ukończenia warsztatów dziennikarskich.
Uroczystość odbyła się w rezydencji konsula honorowego Litwy w Siadle Dolnym. Młodzież uczestniczyła w polsko-litewskim projekcie „Pszczelnik – historia która łączy”.
Na warsztaty dziennikarskie do Polski przyjechała 11-osobowa grupa licealistów z Kowna. Dołączyli do nich rówieśnicy z naszego regionu: po 5 osób z powiatów myśliborskiego i choszczeńskiego oraz jedna z Lipian. Wspólnie uczestniczyli w tygodniowych warsztatach „Pszczelnik – historia, która łączy”. Spotykali się z dziennikarzami, byli gośćmi Nadleśnictwa Myślibórz, wędkowali pływali po jeziorze choszczeńskim. Warsztaty odbywały się w ramach międzynarodowego projektu finansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie „Lider Pojezierza” wraz ze swoim odpowiednikiem z Kowna.
Gospodarzem uroczystości wręczenia certyfikatów kończących warsztaty był konsul honorowy Litwy w Szczecinie Wiesław Wierzchoś. Przyjechali burmistrzowie z Choszczna, Dębna i Myśliborza. Byli także Egidijus Meilunas, wiceminister spraw zagranicznych Litwy, oraz Loreta Zakareviciene, ambasador Litwy w Polsce.
– Wielokrotnie spotykamy się na różnych polsko-litewskich forach. Rozmawiamy o polityce i gospodarce. Brakuje w naszej współpracy wymiany młodzieży. Dobrze zatem, że zrodziła się taka inicjatywa, i że będzie kontynuowana – mówił Egidijus Meilunas.
W niedzielę w Pszczelniku koło Myśliborza odbyły się uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym tragiczny lot litewskich lotników Stepanasa Dariusa i Stasysa Girenasa. W tym roku przypada 79. rocznica ich śmierci. Poza oficjalnymi delegacjami z Litwy i Polski, poza samorządowcami pod pomnikiem była również młodzież uczestnicząca w warsztatach.
A.Ł.